Magazín LEEMONADA

SVĚTLUŠKA

SVĚTLUŠKA

Když energická Ája moderovala v Lucerně s Michalem Horáčkem první koncert pro Světlušku, těžko by kdokoli hádal, že je to pro ni téměř poprvé. Většina z televizních diváků ani nepostřehla, že Ája nevidí. Do šestnácti trochu viděla, pak oslepla úplně.

„Začátky byly těžké. Zvyknout si na bílou slepeckou hůl, za kterou jsem se styděla, zvyknout si na to, že už neexistuje žádná sebemenší kontrola zrakem, že už se nikdy neuvidím v zrcadle a neuvidím tváře svých nejbližších. Postupem času jsem se naučila dívat i bez očí. Znám tak lépe nejen své přátele, ale i sama sebe,“ vypráví otevřeně.

Ája se narodila na jižní Moravě. Do Prahy se přestěhovala, aby vystudovala Konzervatoř Jana Deyla. Dnes pracuje v organizaci, která cvičí vodící a asistenční psy. Sama jednoho takového má. Nejlepší kamarádka Tosca, kterou Áje pořídila Světluška, je pro ni velikou pomocnicí.

Mezi její nejmilejší knížky patří Malý Princ. „Proč? Protože mě naučil, že to nejdůležitější je vidět srdcem,“ říká Ája a vzápětí se hlasitě rozesměje. Ukazuje mi, že jej má nejen v Braillu, ale i v černotisku a vůbec jí nevadí, že si jej prohlížíme vzhůru nohama. Vždyť přece nevidí. Ája a její nezaměnitelný smysl pro humor provází Kavárnu POTMĚ od samého začátku. Již posedmé jste se s ní mohli potkat jako s hosteskou.

 

další články z rubriky Podporujeme:

SVĚTLUŠKA DÍKY DARŮM „SVÍTÍ NA CESTU“ NEVIDOMÝM  

SVĚTLUŠKA DÍKY DARŮM „SVÍTÍ NA CESTU“ NEVIDOMÝM

Světlušky jistě znáte. Rok co rok se v ulicích objevují mladí lidé s tykadýlky na hlavě a křídly na zádech.

DO ŠKOLY SE SVĚTLUŠKOU  

DO ŠKOLY SE SVĚTLUŠKOU

Světluška provází nevidomé děti při jejich vstupu do školy. Přispívá na přepis učebnic do Braillova písma, pomůcky i asistenta, který je pro přijetí dítěte s těžkým zrakovým postižením do běžné školy podmínkou.

SVĚTLUŠKA  

SVĚTLUŠKA

Světluška je tradiční sbírkový projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu. Společně s patronkou Anetou Langerovou svítí na cestu nevidomým dětem a dospělým z celé České republiky.