Magazín LEEMONADA

KRASAVEC, ŘEKNI KRASAVEC

KRASAVEC, ŘEKNI KRASAVEC

Vinařská obec Vrbice - místo v Pavlovické oblasti, kde čas plyne pomaleji, a kde se nachází malební vinařství Leoše Horáka.

Pro milovníky vína z tohoto vinařství je doba, před naláhvováním nového ročníku dobou plnou očekávání. Není divu, že po takových lahůdkách, jaké vinařství Horák nabízí, se každý rok často zapráší dříve, než víno docestuje do regálů vybraných vinoték.

ROSÉ HORÁK. Kříženec frankovky, rulandského modrého a cabernetu moravia.
To je naše víno měsíce. Už jeho celosvětové ocenění je důkazem toho,
že se k vám dostává výjimečný krasavec. Barva vína je lososově růžová. Vůně
je čistá a intenzivní. V chuti jsou patrné tóny lesních jahod a květinový buket
vás příjemně překvapí. Díky své přímé chuti je dobré víno kombinovat s lehkými
zeleninovými pokrmy či přírodně upravenými rybami, které nebudou pro chuťové
buňky příliš složité. Mějte v zásobě alespoň dvě lahvinky, a z toho minimálně
jednu stále na ledu. Tak vás nebude moci překvapit náhlá touha po této jiskrné „růžovce“.

Velkého ocenění se vinařství Horák dostává právě v tomto období. Hibernal (pozdní sběr), Pálava (pozdní sběr), Rosé Horák (pozdní sběr) a Tramín (výběr z hroznů),
to jsou vína, která se dostala do prestižní francouzské publikace „1000 Vins du Monde“ (1000 vín světa) pro rok 2013. Tato kniha má ve vinařském světě stejnou váhu jako v gastronomii Michelinský průvodce.

Leoš Horák je spojen s pěstováním hroznů a výrobou vína již od dětství. Profesionálně se pohybuje ve vinařské sféře od roku 1990, kdy začal pracovat
v prestižní vinařské firmě. Od roku 2007 se plně věnuje pouze svému vinařství.
Toto vinařství ročně produkuje okolo 40 000 lahví, což zaručuje především vysokou kvalitu vína. Vinařství Horák tak na trh dodává jen to nejkvalitnější, co mohou moravské vinice v tomto mírném podnebí poskytnout.

JAK JSTE VÍNO HODNOTILI VY

HANKA ŘEHÁKOVÁ
Student Agency
barva: vůně: chuť:

První přičichnutí ve mě vyvolalo vzpomínky na loňské léto. Velice příjemná lehce ovocná vůně, stejně tak jako barva, evokuje teplý letní večer. Chutí jsem byla příjemně překvapená, nasládlé tóny naladily mé chuťové buňky na správnou notu. Víno si dokáži představit při lehčí večeři nebo při klidnějším večeru s přáteli.

JAKUB HALUŠKA
Leemon Interactive, s.r.o.
barva: vůně: chuť:

Víno má hezkou jiskrnou barvu. Po prvním přičichnutí je možné ucítit jemnou nevtíravou vůni ovoce. Lehce mě zklamala chuť. Při prvním ochutnání to nebyla žádná extáze, ale každým dalším zkoušením jsem si na chuť vína začal zvykat. Ocásek chuti je také velmi zajímavý a zapamatovatelný. Víno bych doporučil jako digestiv po dobré nedělní večeři.

MONIKA KONVIČNÁ
Beskydské informační centrum
barva: vůně: chuť:

Krásná lososová barva, ovocná vůně i jemná chuť připomínající drobné ovoce, možná lesní? Víno mi velmi chutnalo.

PETR ŠUMA
Stachema CZ
barva: vůně: chuť:

Sklenka tohoto vína jistě nikoho neurazí. Vůně je pro mě trochu omezená, ale k bledě růžovému odstínu vína mi ladí. Víno je svěží, převládá především chuť lesního ovoce, která příjemně hraje na jazyku. Začal jsem s ním jako s aperitivem, ale ocenil jsem ho i k lehkému těstovinovému jídlu. Toto víno by mi jistě zpříjemnilo léto.

další články z rubriky Gastronomie:

KRASAVEC, ŘEKNI KRASAVEC

Vinařská obec Vrbice - místo v Pavlovické oblasti, kde čas plyne pomaleji, a kde se nachází malební vinařství Leoše Horáka.